fbpx

Już teraz warto zastanowić się nad planowaniem urlopu na rok 2024. Dni ustawowo wolne od pracy tworzą możliwość skorzystania z dodatkowo przedłużonych weekendów. Na które dni warto zwrócić uwagę i jak najefektywniej zaplanować urlop? Oto jak przedstawiają się wybrane dni wolne od pracy w 2024 r:

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok,
 • 6 stycznia (sobota) – Trzech Króli
 • 31 marca (niedziela) – Wielkanoc
 • 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 30 maja (czwartek) – Boże Ciało 15 sierpnia
 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Jak zatem najkorzystniej zaplanować urlop?

Długie weekendy w 2024 roku oferują pracownikom liczne możliwości wykorzystania dni wolnych od pracy i delektowania się przedłużonymi chwilami odpoczynku. Przy zastosowaniu precyzyjnego planowania można maksymalizować korzystanie z przysługujący urlop wypoczynkowy. Niniejszy artykuł przybliża, w jaki sposób najlepiej rozplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne oraz wolne od pracy.

START! Początek 2024 roku z przedłużonym weekendem w styczniu

Nowy Rok (1 stycznia), który w 2024 roku przypada na poniedziałek, otwiera rok możliwością przedłużonego weekendu. Dodatkowo, Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w sobotę, co daje pracownikom dodatkowy dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Poprzez wzięcie urlopu w dniach 2-4 stycznia, można uzyskać aż 9 dni wolnych.

FERIE – czyli relaksujące ferie zimowe w lutym

Luty 2024 roku, nie oferuje dodatkowych dni wolnych, jednak dobra informacja jest taka, że to idealny czas na skorzystanie z urlopu podczas ferii zimowych, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Przedstawiamy terminy ferii zimowych dla roku 2024 w poszczególnych województwach.

 • w dniach 15 – 28 stycznia ferie mają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
 • w dniach 22 stycznia – 4 lutego ferie mają województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • w dniach 29 stycznia – 11 lutego ferie mają województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 • w dniach 12 – 25 lutego ferie mają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 

WIELKANOC w 2024 roku – jak małe wakacje

Wielkanoc w 2024 roku to doskonała okazja do wydłużenia standardowego weekendu. W tym roku, Wielkanoc przypada na 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek). Te dni, będące świętami ustawowo wolnymi od pracy, pozwalają stworzyć 9-dniowy okres odpoczynku. Poprzez wzięcie wolnego od pracy w dniach 2-5 kwietnia, pracownicy mogą cieszyć się ciągłym, dziewięciodniowym wypoczynkiem.

MAJÓWKA – kolejne 9 dni wypoczynku

Majówka w roku 2024 obiecuje dłuższy odpoczynek i możliwość korzystania z wiosennej aury. Święto Pracy (1 maja) przypada na środę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w piątek. Dzięki temu, wzięcie urlopu w dniach 29-30 kwietnia oraz 2 maja umożliwia pracownikom 9-dniowy okres wolnego od pracy.

MAJA ciąg dalszy, czyli Zielone Świątki i Boże Ciało

Zielone Świątki (19 maja) wypadają w niedzielę, co nie pozwala na przedłużony weekend. Natomiast Boże Ciało (30 maja) przypada na czwartek, co daje szansę na 4-dniowy weekend. Wzięcie wolnego 31 maja oraz 27-29 maja umożliwia zdobycie 9 dni wolnego. Miesiąc maj roku 2024 wydaje się być naprawdę korzystnym miesiącem pod względem wydłużania weekendów.

LATO, ach lato..

Czerwiec i lipiec to niestety dwa miesiące bez świąt państwowych i dni wolnych od pracy, z wyjątkiem weekendów. Tutaj czas wolny możemy przedłużać jedynie wykorzystując przysługujący nam urlop wypoczynkowy.

SIERPIEŃ, czyli kolejna szansa na 9 dni wolnego

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) przypada na czwartek. Wzięcie wolnego 16 sierpnia pozwala na uzyskanie 4-dniowego weekendu. Dodając urlop od 12 do 14 sierpnia, można stworzyć 9-dniowy okres wolny.

JESIEŃ , podobnie jak lato – przerwa bez długich weekendów

Wrzesień i październik 2024 roku niestety nie przynoszą dodatkowych dni wolnych od pracy, poza standardowymi weekendami.

LISTOPAD i jego możliwości!

Listopad oferuje dwa długie weekendy. Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada na piątek, a Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) na poniedziałek. Wzięcie wolnego od 28 do 31 października oraz od 12 do 15 listopada pozwala uzyskać aż dwa 9-dniowe okresy wolne od pracy!

GRUDNIOWE hohoho i świąteczne świętowanie

Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) przypada na środę i czwartek. Wzięcie wolnego od 23 do 24 oraz 27 grudnia pozwala pracownikom cieszyć się 9-dniowym okresem wolnym. Dodanie do tego wolnych dni 30-31 grudnia pozwala jeszcze bardziej przedłużyć ten czas.

Podsumowując, rok 2024 stwarza pracownikom liczne możliwości do korzystania z długich weekendów i efektywnego wykorzystywania dni urlopowych. Planując z wyprzedzeniem i biorąc pod uwagę dni świąteczne oraz wolne od pracy, można maksymalizować czas wolny, ciesząc się dłuższym wypoczynkiem bez nadmiernego wykorzystywania dni urlopowych. Jest to idealna szansa na regenerację, naładowanie baterii i spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Chcesz wiedzieć więcej? Bądź z nami w kontakcie: facebook / instagram – bo razem możemy więcej!

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.