fbpx

Zalety pracy za granicą

Szukanie pracy to dość żmudne i czasochłonne zadanie. Wymaga systematyczności i poświęconego czasu. Jeśli do tego dodamy jeszcze szukanie pracy za granicą, dochodzą: konieczność znajomości terytorium innego kraju, czasami języka, konieczność zorientowania chociaż, co do podstawowych informacji na temat kraju, do którego chcemy jechać za pracą.

Praca za granicą to obecnie cel wielu osób. Panujące warunki w kraju, inflacja, wysokość zarobków, niejednokrotnie brak perspektyw awansu w dotychczasowej pracy, czy brak pracy w ogóle, to powody, które skłaniaja Polaków do wyjazdu za przysłowiowym chlebem. W większości przypadków główny cel to zwiększenie zarobków a, co za tym idzie, lepsze życie. To jednak nie koniec zalet. Przeprowadzka umożliwia zwiedzenie innego państwa, poznanie jego kultury, zwyczajów, poszerzenie własnych horyzontów, dostarcza także niezapomnianych wrażeń w związku z poznawaniem sposobu życia mieszkańców innego państwa. To wszystko brzmi bardzo obiecująco i napawa nadzieją. Jak jednak znaleźć pracę za granicą?

Gdzie opłaca się wyjechać do pracy za granicę?

Najnowsze badania pokazują, że najbardziej preferowanym kierunkiem emigracji zarobkowej są Niemcy, na drugim miejscu, Holandia, a Wielka Brytania na trzecim. Najpopularniejsze zatem kierunki emigracji, które są w szczególności atrakcyjne dla Polaków przedstawiają się następująco:

  • Niemcy,
  • Holandia,
  • Wielka Brytania,
  • Norwegia,
  • Szwecja,
  • Austria,
  • USA,
  • Francja,
  • Hiszpania,
  • Kanada

To nie znaczy jednak, że nie można wyjechać do pracy na Islandię czy osiąść w Pradze. Wybór miejsca zależy tak naprawdę od umiejętności językowych i zawodowych kandydata oraz jego doświadczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej tego, gdzie jechać do pracy za granicą, trzeba przeanalizować swoje możliwości oraz potrzeby.

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Obecnie źródłem najlepszych ofert pracy za granicą jest Internet. To tutaj na sprawdzonych portalach, znaleźć można najlepsze i spełniające w największym stopniu oczekiwania przyszłych pracowników, oferty pracy.

  1. Poszukiwania pracy za granicą warto rozpocząć od przygotowania dobrego CV w języku kraju do którego się udajemy lub po prostu w języku angielskim. W życiorysie powinny się znaleźć najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. Jeśli curriculum vitae prezentuje się profesjonalnie i kandydat spełnia oczekiwania przyszłego pracodawcy, niewykluczone jest, że otrzyma on zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W dobie internetu tego typu spotkania rekrutacyjne są często organizowane w formie online. Często wystarcza kontakt mailowy lub po prostu telefoniczny. Wszystko to indywidualne kwestie stosowane przez ewentualnego przyszłego pracodawcę.
  2. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy przy innej formie kontaktu najważniejsze jest, aby być spokojnym i uczciwym w przekazywanych informacjach. Wszelkie nieścisłości zz pewnością szybko wyjdą na jaw i raczej nie przysporzą korzyści. Warto zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją motywacją do zatrudnienia w obcym kraju, a także przedstawić mu swoje najmocniejsze strony. Mile widziane są nawiązania do dotychczas pełnionych obowiązków zawodowych oraz wyrażenie oczekiwań względem przeprowadzki do innego kraju w celu dalszego podnoszenia kompetencji.
  3. Przed wyjazdem do pracy za granicę warto przygotować odpowiednie dokumenty:
    – dowód osobisty
    – paszport
    – karta ekuz
    – przetłumaczone dyplomy z uczelni i posiadane certyfikaty.
  4. Dla bezpieczeństwa, na czas podróży, lepiej nie korzystać z gotówki, ale założyć konto walutowe lub kartę walutową i w ten sposób pokrywać bieżące wydatki. 
  5. Warto także równolegle z poszukiwaniem pracy w innym kraju rozglądać się za zakwaterowaniem. Czasami zdarza się, że pracodawca rozwiąże ten problem, oferując swoim pracownikom kwatery w atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak nie, doskonałym rozwiązaniem są portale internetowe, będące bazą ogłoszeń z takimi właśnie ogłoszeniami dotyczącymi mieszkań pracowniczych.
  6. Jeśli kandydat o pracę za granicą obawia się o swoje bezpieczeństwo, może skorzystać z pomocy agencji pracy. Doświadczeni specjaliści skontaktują się z potencjalnym pracodawcą i udzielą osobie starającej się o zatrudnienie wszelkich informacji związanych z emigracją na długo przed wyjazdem. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym, warto wybierać takich pośredników, którzy są już długo obecni na rynku i cieszą się dobrymi opiniami.

Wyjazd do pracy za granicę może się wydawać stresujący, jednak jeśli kandydat ma motywację, zna język obcy i ma odwagę, by opuścić swój kraj w poszukiwaniu lepszych zarobków, jest to bardzo dobry pomysł. To okazja, aby poszerzyć dotychczasowe kompetencje i zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Przede wszystkim to na pewno dobry sposób na wyższe i satysfakcjonujące zarobki.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.